Okres od września do połowy marca: Jest to bardzo dobry termin dla osób, które chcą powędrować po nisko położonych obszarach (np. Taraj) lub uprawiać trekking na himalajskich zboczach.
Kiedy jechać do Nepalu?
Okres od września do połowy marca: Jest to bardzo dobry termin dla osób, które chcą powędrować po nisko położonych obszarach (np. Taraj) lub uprawiać trekking na himalajskich zboczach. W Nepalu trwa wtedy pora zimna. Jest sucho i słonecznie, noce są bardzo chłodne lub zimne (np. Katmandu), natomiast wystarczy tylko chwila słońca, a temperatura robi się przyjemna.Wyprawy wysokogórskie organizowane są we wrześniu i październiku.
Okres od marca do połowy czerwca: W tym czasie temperatura na niedużych wysokościach jest już bardzo wysoka. W kwietniu i maju, z powodu upału, trudniej się chodzi po obszarach poniżej 2500 m n.p.m. Poza tym często widoki przesłania mgła, a po południu nierzadko zdarzają się deszcze i burze. Ale jest to jednocześnie pora niezwykłego kwitnienia dziko rosnących rododendronów, które w Nepalu osiągają wielkość dziesięciometrowych, a nawet piętnastometrowych drzew o czerwonych, różowych lub białych kwiatach, zależnie od tego, na jakiej rosną wysokości. Pora upałów kończy się zazwyczaj w czerwcu, wraz z nadejściem monsunu.
Okres od połowy czerwca do końca sierpnia: Jest to najmniej przyjazny okres na wycieczki po Nepalu, ponieważ deszcze padają bardzo obficie. Jest parno gorąco i z powodu obfitych deszczów część dróg może być nieprzejezdna lub zamienić się w rwące strumienie wody. W tym też okresie występują komary i pijawki. Niebo jest najczęściej zachmurzone, występuje wysoka wilgotność powietrza, co sprawia, że wysoka temperatura jest trudna do zniesienia. W tym okresie można wybrać się do Zachodniej części Nepalu, gdzie monsun pojawia się dopiero w sierpniu i kończy we wrześniu.
Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to tez idealny czas do wędrówek po Tybecie. Himalaje zatrzymują deszcze i tam nigdy nie pada, a surowy klimat, jaki tam zazwyczaj panuje jest łagodny i zachęca do trekkingów.