Subkontynent indyjski jest to rozległy półwysep przylegający do kontynentu Eurazji, jest miejscem ukształtowania się cywilizacji całkowicie odmiennej od cywilizacji Europy i Azji. Ta odmienność wynika zarówno z położenia geograficznego, jak i wielości grup etnicznych. Indie od zawsze miały kontakt ze Środkowym Wschodem, Europą, Azją Południowo-Wschodnią i Chinami, stanowiąc całość, jaka w ciągu wieków wykształciła oryginalne cywilizacje. Mimo swego znaczenia, obce wpływy nie zmieniły ich charakteru i w naturalny sposób stopiły się w potężnym tyglu, jakim są Indie. W epoce kolonizacji brytyjskiej mówiono o Indiach zazwyczaj w liczbie mnogiej, ponieważ istniały z jednej strony Indie "brytyjskie", z drugiej "indyjskie". Owa liczba mnoga trafnie ujmowała różnorodność pejzaży, ludów, filozofii, zwyczajów i języków subkontynentu.
Subkkontynet Indyjski
-
Ostatecznie w wielu językach nazwa Indii jako jednostki politycznej występuje obecnie w liczbie pojedynczej tłumaczy bardzo dobrze jego duchową jedność, która od ponad dwóch tysięcy lat czyni z niego szczególne miejsce, często z powodu oddalenia i niezwykłości określane jako egzotyczne. Ponieważ Indie nie poznały Arystotelesa i Kartezjusza, ani tez etyki judeo-chrześcijańskiej, zupełnym błędem byłoby porównywanie ich cywilizacji z tą, w której wyrośliśmy. Właściwe Indusom sposoby myślenia, tak samo jak obyczaje, są więc zdecydowanie odmienne, gdyż inne były ich fundamenty.
Indie
-
Dzieje Indii to oczywiście historia wielkich grup, które ją tworzą, ale również historia jednostek, które w różny sposób uczestniczyły w jej tworzeniu i biegu. Indyjskie stany i królestwa raz kwitły, raz upadały, poddając się nieuniknionym fluktuacjom, które są wspólnym losem wszystkich cywilizacji. Podczas gdy wraz z niskim przyrostem demograficznym maleją liczebnie społeczeństwa zachodnie, populacja krajów rozwijających się nieustannie wzrasta. Liczba ludności samych Indii, nie licząc innych krajów subkontynentu indyjskiego, o wiele przewyższa populację całej Europy. Ale Azja w tym także Indie to też kraje o wysokim stopniu rozwoju myśli technicznej. Tu znajdują się wielkie centra przemysłu komputerowego i teleinformacyjne.
Nowoczesność w Indiach
-
Należy przyznać, że nasze zachodnie cywilizacje długo nie dbały o włączenie elementów cywilizacyjnych świata azjatyckiego, z wyjątkiem może papieru, busoli i steru rufowego. W przypadku Indii Europa dopiero dzięki kolonializmowi poznała ich historię, ludy, sztukę i sposób myślenia. Fakty kulturowe natomiast, oprócz niektórych, źle pojmowanych zasad filozoficznych, pozostają nadal nieznane, gdyż nie są uznawane za niezbędny składnik wiedzy przeciętnego człowieka.
Tymczasem głębsze poznanie bogactwa i różnorodności cywilizacji azjatyckich, a zwłaszcza indyjskich, może przynieść nam jedynie korzyść, pozwalając na lepszą ocenę naszych wartości i różnic między nami.