Offcanvas Info

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Zarejestruj się a będziesz otrzymywać ciekawe informacje z Indii, Nepalu, Bhutanu, Chin i tybetu

A A A

LijiangPerłą Lijiang i największą atrakcja jest Stare Miasto wpisane na Światową Listę UNESCO.  Domy ze zdobionymi bramami i szarymi dachami, kręte uliczki wzdłuż potoków z krystalicznie czystą wodą z górskiego potoku to wszystko sprawia, że spacer tu należy do niezapomnianych przeżyć.
Warto przyjść tu o świcie, żeby poczuć atmosferę budzącego się miasta i podziwiać zdobienia bram, zanim się otworzą i staną się witrynami dla licznych tu sklepików i garkuchni z tradycyjnymi potrawami dla tego regionu.


Trzeba bardzo uważać,żeby nie zgubić drogi, ponieważ plan urbanistyczny Lijiang w niczym nie przypomina uporządkowanych ulic jak to jest w innych miasteczkach chińskich. Jak już nam uda się dojść do Głównego Placu nazywanego „Prostokątna Ulica” warto wspiąć się na taras widokowy Shizi Shan, ażeby z góry podziwiać Panoramę dachów Lijiang, bo tylko to możemy zobaczyć z góry.

Inne atrakcje warte zobaczenia to Wielki Kamienny Most, Pałac Mu Fu z budynkiem Guangbi Lou, domem Dźwięczącego Nefrytu - Yuyin Lou i Ogrodami Sanqing Dian.
Ok 1 km od Starego Miasta znajduje się urokliwy Staw Czarnego Smoka z białym mostem o pięciu łukach i Pawilonem Pięciu Feniksów.

Na uwagę zasługuje również Muzeum poświęcone grupie etnicznej Naxi Dongba - mniejszości narodowej, która jako jedna z niewielu grup etnicznych w Chinach zachowała swoje niezmienne tradycje i kulturę. To właśnie mieszkańcy Naxi stanowią o kolorycie i unikatowości Lijiangu.

Kapłani szamanistycznej religii Naxi nazywali się w języku naxi dto-mba. Posiadali własne pismo obrazkowe, wykorzystywane tylko w celach religijnych jak tańce i śpiewy liturgiczne. Jest ono uważane za najstarszą na świecie notację choreograficzną.

Żeby zobaczyć freski z Pismem Naxi, a również odwiedzić osławionego Doktora Ho – guru chińskiej medycyny ludowej udamy się do starej miejscowości o nazwie Baisha. Zachowało się tu wiele liczących od 400 do 600 lat malowideł ściennych, które zdobią Pałac Dabaoji Gong, oraz Halę zwaną Liuli Dian.

Dzieje Lijiang zdominowało położenie przy Szlaku Herbaty i Koni, które to towary dostarczano do Tybetu.

Śnieżna Góra Smoka Jade (Jade Dragon Snow Mountain) dostaniemy się tu kolejką linową – oczywiście nie na sam szczyt wys. 5590 m npm, lecz na leżące na wysokości 4000 m npm hale. Stąd będziemy podziwiać Panoramę na Himalaje i małe jeziorka utworzone na rzece.

Lijiang 0 out of 5 based on 0 ratings.