Offcanvas Info

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Zarejestruj się a będziesz otrzymywać ciekawe informacje z Indii, Nepalu, Bhutanu, Chin i tybetu

A A A

INDONEZJA 2019

Trasa: Jakarta (Jawa), Pangkalan Bun (Borneo), Rezerwat Orangutanów Tanjung Puting, centrum Badań Orangutanów w Pondok Tanggui, Labuan Bajo (Flores), Pink Beach Nurkowanie, Wyspa Komodo Warany, Wyspa Rica, Lombok, Gali Air nurkowanie, Jakarta powrót

 

Borneo
Borneo to ogromna wyspa, trzecia co do wielkości na świecie, porośnięta dzika dżunglą, w której żyje wiele niespotykanych gdzie indziej zwierząt w tym słynne Orangutany. Wybrzeże Borneo to bagna, zarośla namorzynowe, które rosną dłuż rzek, które z kolei prowadzą w głąb lądu. Poza orangutanami można tu spotkać tak rzadkie zwierzęta jak nosacz sundajski, pantery mgliste, langury, pangoliny oraz maleńkie wyraki o ogromnych oczach, obracających głowę o 180 stopni. Borneo to również mieszkanie dla 600 gatunków ptaków jak np. argusy i dzioborożce. Do Ośrodka dla orangutanów płynie się na małym statku, który jest zarówno „restauracją jak i hotelem”.

Komodo i Rinca
Na wysepkach Komodo i Rinca między wyspami Sumbawa i Flores utworzono Park Narodowy Komodo, w którym żyje największa jaszczurka świata, nazywany waranem. To jeden z najstarszych gatunków zwierząt, krewniak dinozaurów. Park został wpisany na Światową Listę UNESCO. Na wysepki można dostać się statkiem. Organizowane są również kilkudniowe wycieczki połączone z nurkowaniem, wypoczynkiem na plaży i noclegami na statku.

 

 

Dzień 1 Jakarta
Po przylocie do Jakarta transfer do hotelu, nocleg

Dzień 2 Jakarta – przelot - Pangkalan Bun
Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Pangkalan Bun na wyspie Borneo. Po przylocie transfer do hotelu. Noc w hotelu.

Dzień 3 Kumai – łódź - Tanjung Puting NP
Rano zakwaterowanie na łodzi, która będziemy się przemieszczać przez najbliższe dwa dni. Na łodzi znajdują się miejsca do spania, wypoczynku, jadalnia, kuchnia, toaleta z małą łazienką. Płynie na łodzi również: sternik, kucharz i przewodnik.
Rejs w góre rzeki do Parku Narodowego Tanjung Puting przerwa na obiad. Po południu dalsza przeprawa łodzią, po drodze będzie można zobaczyć wiele gatunków flory i fauny, w tym endemiczne małpy proboscis, makaki i liczne ptaki. Wieczorem postój na nocleg w głębi dżungli, kolacja na lodzi, nocleg na łodzi.

 

Dzień 4 Pangkalan Bun - Pondok Tanggui
Po śniadaniu przepłyniecie do Pondok Tanggui, gdzie można zobaczyć poranne karmienie Orangutanów. Powrót na łódź i przepłyniecie do Camp Leakey, gdzie znajduje się centrum badan orangutanów prowadzone przez Orangutan Foundation International (OFI), po drodze będzie można zobaczyć różnorodne gatunki ryb żyjące w wodzie oraz krokodyle. O godzinie 14-16 będzie tu można obserwować karmienie orangutanów. Po południu powrót na łódź i przepłyniecie w dół rzeki do Tanjung Harapan. Wieczorem postój na nocleg, kolacja na łodzi. Nocleg na lodzi.

Dzień 5 Pondok Tanggui – Kumai - Pangkalan Bun – przelot - Labuan Bajo
Po śniadaniu dalsze przepłyniecie do Kumai. Po dotarciu na miejsce transfer na lotnisko w Pangkalan Bun. Wylot do Labua Bajo, zakwaterowanie w hotelu, nocleg w hotelu.

Dzień 7 Labuan Bajo
Odpoczynek na plaży. Wycieczki fakultatywne:
Około 30km od Labuan Bajo znajduje się imponujący wodospad Cunca Wulang. Ma on 31 metrów wysokości i jest położony w bardzo malowniczej okolicy. Niewiele dalej jest jeszcze jeden wodospad, Cunca Rami, posiadający wyśmienite warunki do kąpieli.
Około 50km za miastem znajduje się wulkaniczne jezioro Sano Nggoang, głębokie na ponad 500 metrów. Wokół jeziora można znaleźć kilka gorących źródeł, to świetne miejsce na lekki trekking i relaks.
Prawie 5km od Labuan Bajo znajduje się interesująca jaskinia Batu Cermin. Przez krótką chwilę, gdzieś między godziną 9, a 10 rano, promienie słońca wpadają do wnętrza jaskini tworząc wyjątkowo efektowne refleksy. Na wyspie można wynająć skutery. Noc w hotelu.

Dzień 8 Labuan Bajo – Pink Beach Snorkeling - Komodo
Wycieczka na wyspę otoczoną rafą koralową i kolorowymi rybkami. Można nurkować z rurką, wypoczywać. Po południu przepłynięcie na wyspę Komodo. Nocleg na statku.

Dzień 9 Komodo
Rano wędrówka w poszukiwaniu waranów, zwanych też smokami z Komodo - potężnych, napawających groźbą bestii będących reliktem pradawnego świata gadów. Oprócz waranów wyspę zamieszkują również olbrzymie bawoły błotne, jelenie i inne zwierzęta. Po południu nurkowanie na Pantai Merah zwanej Pink Colored Sand Beach. Nocleg na statku.

* Komodo jest Parkiem Narodowym obejmującym dwie większe (Komodo i Rinca) oraz kilkadziesiąt małych wysepek położonych pomiędzy Sumbawą i Flores. Park słynie przede wszystkim z zamieszkujących go Smoków z Komodo, ale również pięknych dziewiczych plaż, bezludnych wysepek oraz jednych z najlepszych na świecie warunków do nurkowania. Wody wokół wysp obfitują w nienaruszone korale, niezliczone kolorowe rybki, manty, żółwie morskie, dugonie, rekiny, 10 gatunków delfinów, 6 gatunków wielorybów oraz liczne inne podwodne stworzenia.

Dzień 10 Komodo – Wyspa Rica
O poranku wycieczka do dżungli na obserwowanie ptaków. Po południu nurkowanie na Pantai Merah zwanej Pink Colored Sand Beach. Wyżywienie na statku. Powrót do Labuja Bajo. Nocleg w hotelu.

Dzień 11 Labujan Bajo - Lombok przelot
Transfer na lotnisko. Przelot do Lombok. Zakwaterowanie w centrum miasta. Po południu wycieczka po mieście. Nocleg w hotelu.

Dzień 12 Lombok – Gali Air
Po śniadaniu przejazd do przystani w Lembar – przesiadka na prom i przepłynięcie na wyspę koralową Gili Air. Zakwaterowanie w bungalowach przy plaży. Czas wolny, korzystanie z uroków plaży.

Dzień 13 Gali Air
Od rana czas na kąpiele w krystalicznie czystych wodach otaczających koralową wysepkę.

Dzień 14 Gali Air
Wycieczka na nurkowanie i zwiedzanie dwóch pozostałych wysp. Nocleg w resorcie.

Dzień 15 Gali Air
Wypoczynek.

Dzień 16 Gali Air – Jakarta
Powrót promem do Lombok i transfer na lotnisko. Przelot do Jakarta. Noc w hotelu przy lotnisku.

Dzień 17 Wylot

 

 

Indonezja Borneo Komodo Nurkowanie 17 dni 0 out of 5 based on 0 ratings.