Dzień 01: - Przybycie do Delhi. Przyjazd do Delhi i transfer do hotelu. Wycieczka po starej części Delhi: wizyta w Raj Ghat - miejscu kremacji Mahatmy Gandhiego, Jama Masjid, Red Fort i Chandni Chowk- spacer po najstarszej ulicy w Delhi. Przejazd do New Delhi i zwiedzanie: Kutb Minar zbudowanego przez Qutub-ud-Din Aibek w 1199, Humayun Tomb, Bramy do Indii (India Gate), Lakshminarayan Temple - nowoczesnej świątyni hinduskiej. Również przejazd przez Dzielnice Dyplomatyczną i z okien podziwianie Domu Prezydenta, Parlamentu i budynków rządowych Sekretariatu. Nocleg w hotelu w Delhi.
Dzień 02: - Delhi - Mandawa / Shekhawati Przejazd do Mandawa. Po drodze odwiedziny w słynnych wioskach Shekhavati, znanych z pięknych fresków, Haveli (kamienice dawnych kupców na Szlaku Jedwabnym) i dworów. Cały ten obszar jest jak otwarta galeria. Nocleg w Mandawa lub jednej z wiosek Shekhawati.
Dzień 03: - Mandawa - Bikaner Przejazd do Bikaner. Po południu zwiedzanie tego miasta na pustyni. Bikaner znajduje się na skraju pustyni, za nim nie ma już żadnych miast. Niegdyś ważny ze względu na miejsce postoju karawan przemierzających pustynie (Jedwabny Szlak) dzisiaj trochę zapomniany i z opustoszałymi Haweli, które zostały pozostawione przez dawnych kupców. Wielbłądy zaprzęgnięte do dwukołowych wózków nie pozwalają nam zapomnieć o ciągłej przynależności tego miasta do pustyni. Nie ma nic bardziej fascynującego jak spacer wąskimi uliczkami starego miasta gdzie kryje się wiele uroczych, dobrze zachowanych Haweli. Wieczorna modlitwa w świątyniach dżinijskich, otwieranych raz dziennie przez godzinę dla modlitwy wiernych. Zwiedzanie przepięknego Fortu Junagarh z XVI w. założonego przez Raja Rai Singh. Ogromny fort mieści 37 pawilonów, z rzeźbionymi balkonami i okiennicami. Ogromne łukowate wejście prowadzi do świątyni Joramal Temple. Kaplicy królewskiej Har Mandir, gdzie odbywały się ceremonie królewskich ślubów i narodzin. Wizyta "na bosaka" w Świątyni Szczurów, czyli w Świątyni Karni Mata gdzie mieszkają i są otaczane czcią szczuty. Tylko dla osób o mocnych nerwach! Wierni karmią prasad gryzonie w nadziei ujrzenia białego szczura, który przynosi szczęście. Noc w hotelu w Bikaner.
Dzień 04 :- Bikaner - Jaisalmer Przejazd do Jaisalmer. Zakwaterowanie w hotelu w Jaisalmer. Czas wolny. Spacer po baśniowych uliczkach Jaisalmer, gdzie dżiny można spotkać w każdym zaułku. Jaisalmer leżał na szlaku karawan z Indii do Azji Środkowej i właśnie dzięki temu szybko się wzbogacił. Magiczne i zupełnie niezmienione od lat miasto nazwano złotym, ponieważ promienie zachodzącego słońca na ten właśnie kolor barwią kamienne mury obronne. Nie ma takiego drugiego miasta, w którym tak mocno odczuwa się atmosferę przeszłości. Noc w hotelu.
Dzień 05 :- Jaisalmer Zwiedzanie świątyń dżinijskich, Kompleksu Pałacowego i niezliczonych Haweli (sukiennice) pochodzących od XII do XVI w. Po południu czas wolny. Wieczorem zachód słońca z punktu widokowego, gdzie zobaczymy całe stare miasto otoczone fortem w promieniach zachodzącego słońca. Fakultatywnie safari na wielbłądach po pustyni. Noc w hotelu.
Dzień 06 :- Jaisalmer - Jodhpur Rano przejazd do Jodhpur. Jodhpur był stolicą księstwa Marwar, co znaczy Kraina Śmierci. Mieści się tam potężny Fort Meherangarh, położony na wzgórzu. Wewnątrz fortu znajduje się wiele dziedzińców i pałaców, które noszą bardzo kuszące nazwy jak Pałac Perłowy, Pałac Przyjemności czy Pałac Kwiatów. Do Fortu można dostać się przez kilka bram, na uwagę zasługuje Żelazna Brama, gdzie do dzisiaj można zobaczyć 15 odcisków dłoni pozostawionych przez wdowy po Maharadży Manie Singhu, które popełniły sati - spaliły się żywcem na stosie (to była miłość nie to, co teraz!!!). Również można odwiedzić Jaswant Thada, imponującego Memorium z marmuru wybudowanego w 1899 roku i Ogrodów Umaid. Nocleg w Jodhpur.
Dzień 07: - Jodhpur - Ranekpur - Udaipur Przejazd do Udaipur, po drodze zwiedzanie zespołu świątyń dżinijskich w wiosce Ranekpur w górach Arawali (Świątynia o Czterech Twarzach, Świątynia Słońca itp.), 98 km od Udaipur. Świątynie dżinijskie zostały zbudowane w XV w n.e. Świątynie i ich otoczenie jest piękne i malownicze. Na uwagę zasługują szczególnie rzeźby wewnątrz świątyń, które pokrywają 1444 filary świątyni, a żaden z nich nie jest podobny do innego. Magia światła i cienia jest naprawdę inspirująca. Najpiękniejsza jest świątynia Surya Temple. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu w Udaipur.
Dzień 08: - Udaipur Rano zwiedzanie Udaipur. Udaipur - dawna stolica państwa Mewaru, obecnie miasto słynie z materiałów bawełnianych i jedwabnych farbowanych odwieczną metodą druku. To miasto ma swój rodowód w "Księgach Tysiąca i Jednej Nocy". Zwiedzanie: Pałacu Miejskiego (City Palace) i Świątyni Jagdish (przechowuje się w niej wykonany w czarnym kamieniu wizerunek Wisznu - władcy wszechświata). Po południu czas wolny. Wycieczka łodzią wokół Pałacu na Wodzie Lake Palace lub wieczorem pokaz tańców radżpuckich z oryginalną muzyką. Możesz odwiedzić Lok Kala Mandir Bhartiya (Muzeum Sztuki Ludowej) lub podziwiać zachod słońca nad miastem z Pałacu Monsunowego znajdującego się na wysokim wzgórzu. Nocleg Udaipur.
Dzień 09: - Udaipur - Ajmer - Pushkar Po drodze do Pushkar zwiedzanie Ajmer. Ajmer został założony przez władcę Chauhan, Aiaipal, w XI wieku i jest zdominowany przez Fort Taragarh zbudowany przez Prithviraj Chauhan. Przyjazd do Pushkar i zakwaterowanie w hotelu. Pushkar słynie z Camel Fair, czyli targów wielbłądzich. W Pushkar, odwiedzić święte jezioro, a także słynna świątynia Brahmy. Pushkar jest jednym z najświętszych miejsc dla hinduistów. Ghaty (Schody, na których dokonuje się rytualnych obrzędów związanych z wierzeniami) i Świątynie otaczają małe jeziorko, które stanowi cel pielgrzymek wielu świątobliwych hindusów. Miejsce to jest tak święte, że nie można tu pić wódki, jeść mięsa a nawet całować się! O czym informuje tablica przy wejściu na Ghaty. Noc w hotelu w Pushkar
Dzień 10: - Pushkar - Jaipur Rano czas wolny. Potem przejazd do Jaipur. Nocleg w hotelu Jaipur.
Dzień 11: Jaipur Zwiedzanie Fortu Amber, który był starożytną stolicą państwa. Znajdują się tam: Sheesh Mahal i Hall of Victory z błyszczącymi lustrami. Po południu zwiedzanie starego miasta w Jaipur. Jaipur - stolica Radżastanu, jego wszystkie budynki pomalowane zostały na kolor różowy wiele wieków temu na cześć księcia, który odwiedził to miejsce i od tego czasu, zachował ten kolor. Jaipur został zbudowany przez Maharadża Jai Singh (z zamiłowania astronoma) 260 lat temu. Wizyta w Pałacu Miejskim Maharadży i Obserwatorium, Pałacu Wiatrów, czyli Hawa Mahal i spacer ulicami miedzy różowymi rezydencjami mieszkalnymi i sklepikami. Nocleg w Jaipur.
Dzień 12: - Jaipur - Fatehpur Sikri- Agra Przejazd do Agra. Po drodze do Agra zwiedzanie Fatehpur Sikri - słynnego miasta - widma opuszczonego przez mieszkańców z powodu braku wody, stara stolica Imperium Mogołów. Miasto zostało założone przez Akbara dla uczenia narodzin jego syna Salima (przyszłego Jahangira). Budowle i pałace tego miasta widma są bardzo dobrze zachowane. Są zbudowane z fioletowego piaskowca i białego marmuru w stylu hindusko - mugolskim. Do najważniejszych zabytków miasta należą: Wielki Meczet Jami Masjid, Wielka Brama i grobowiec szejka Salima Cziszti cały z białego marmuru, Pałac Birbala ( harem), Pańci Mahal i Diwan-e Am. Po przyjeździe do Agra zakwaterowanie w hotelu. Noc w hotelu w Agra.
Dzień 13: Agra Wizyta w Taj Mahal - mauzoleum uznawanego za jeden z siedmiu cudów świata, wybudowane w XVII w. przez Wielkiego Mugoła Szach Jahan dla uczczenia pamięci zmarłej ukochanej żony. Mauzoleum mieści się na brzegu Jamuny. Na wybudowanie tego ogromnego kompleksu trzeba było 20 lat pracy, ponad 20 tys. robotników i sumy równej 466 kg złota. Sam grób w całości został wykonany z białego marmuru inkrustowanego szlachetnymi kamieniami, które układają się we wzory kwiatowe i roślinne. Według legendy Szach Jahan postanowił na przeciwległym brzegu, Jamuny wybudować sobie takie samo mauzoleum z czarnego marmuru. Niestety jego syn przerażony rozrzutnością ojca uwięził go w wieży w Czerwonym Forcie, z którego ojciec miał jedynie widok na swoje dzieło. Taj Mahal jest zamknięty w piątki!!!!! Noc w hotelu w Agra.
Dzień 14: Agra - Gwalior Przejazd do Gwalior. Zwiedzanie słynnej fortecy zniesionej na skale w Gwalior. Zewnętrzne mury fortecy są wykonane z cegieł glazurowanych na niebiesko. Wewnątrz fortecy znajdują się pałace zbudowane przez słynnego władcę Man Singh. Forteca za czasów Akbara pełniła funkcje więzienia państwowego. Gwalior to również świątynie dżinijskie wykute w skale u podnóża skały, na, której stoi forteca. Wewnątrz tych świątyń znajdują się ogromne, wykute w tej samej skale postacie świetnych dżińskich oraz pomnik rani Jahansi Lakszmi Bai. Mozna zwiedzić również: Świątynię Sas-Bahu, Teli Ka Mandir, Pałac Jai Vilas, Gaus Mohammad Tomb i muzeum Tansen. Zakwaterowanie w hotelu. Noc w hotelu.
Dzień 15: Gwalior - Orcha Po śniadaniu przejazd do Orcha. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie miasteczka pełnego zabytków. Orcha jest otoczona pętlą rzeki Betwa. Miasto zostało założone w 1531 roku przez władców Bundela. Do dzisiaj zachowały się zrujnowane Pałace, noszące imiona królewskich nałożnic: Raj Mahal, Jahangira Mahal i Rai Prawin Mahal, Pawilony, hamany, czyli łaźnie, świątynie: Jamraja, Cuturbhudz i bramy. Podziwianie zachodu słońca ze wzgórza, gdzie znajduje się Świątynia Lakshmi Narajan z bardzo dobrze zachowanymi freskami. Noc w hotelu w Orcha.
Dzień 16: Orchha - Khajuraho Rano powitanie słońca nad rzeką Betwa - kadr z filmu Kamasutra. Potem przejazd do Khajuraho i zwiedzanie zabytkowych świątyń. Khajuraho to wioska z 22 wspaniałymi świątyniami, poświeconych kultowi braministycznemu i dżinijskiemu, zbudowane przez królów dynastii Chandela między 950 a 1050 rokiem ne. Świątynie odznaczają się niezwykłą architekturą mającą przypominać Góry Meru (miejsce zamieszkania bogów). Niezliczone rzeźby pokrywają ściany zewnętrzne świątyń, podczas gdy wewnątrz znajduje się tylko mroczne sanktuarium. Świątynie bramistyczne są ozdobione postaciami kobiet w frywolnych pozach, scenami z Kamasutry i dziwnymi zwierzętami zwanymi atawarami w religii hinduistycznej. Świątynie pochodzą z 950 1050 roku naszej ery i zostały zbudowane przez króla Chandela. Najważniejsze z nich to: Chaunset Yogini świątynia poświecona Bogini Kali, Mahadev Temple, Chitragupta oraz Bharatji Temple z posagiem 11-sto głowego Boga Wisznu, Vishvanath i Nandi Temples, Lakshmana Temple, Visha Temple of Shiva, która jest najbardziej okazała i charakterystyczna. Wieczorem (dla chętnych) spektakl Światło i dźwięk w zespole świątyń (150 rupii) lub pokaz klasycznych tańców indyjskich w emporium Kandariya (200 rupii). Noc w hotelu w Khajuraho.
Dzień 17: Khajuraho - Varanasi Transfer na lotnisko i przelot z Khajuraho do Varanasi. Po przylocie transfer do hotelu i czas wolny. Noc w hotelu. (Można również wybrać opcje z przejazdem pociągiem, czyli transfer na dworzec kolejowy w Jhansi i przejazd nocnym pociągiem do Varanasi. Noc w pociągu.)
Dzień 18: Varanasi Wycieczka po Gangesie łodzią o wschodzie słońca i obserwowanie rytuałów związanych z wierzeniami hindusów, obserwowanie z wody kremacji zwłok nad Gangesem (tylko z łodzi można to zaobserwować, ponieważ zabroniony jest tam wstęp nie hindusom). Zwiedzanie słynnych Ghat (schody) prowadzących do Gangesu, gdzie hinduscy pielgrzymi dokonują rytualnych kąpieli i Świątyń nad Gangesem (Golden Temple). Wieczorem zwiedzanie wąskich uliczek starego miasta lub fabryk jedwabiu, z którego słynie miasto Varanasi. Noc w hotelu.
Dzień 19: Varanasi -Delhi Transfer na lotnisko i przelot do Delhi. Brak hotelu.
Dzień 20: Powrót do kraju.
Cena wycieczki od 934 USD od osoby przy grupie 6 osób
Cena wycieczki od 1235 USD od osoby przy 2 osobach na wycieczce
|
|