Odissi ma swój początek w liturgicznym tańcu świątynnym Orisy (wschodnie Indie).
Manipuri – jeden z głównych klasycznych tańców Indii. Wywodzi się z Manipur, północno-wschodniego stanu Indii (na granicy z Birmą).
Kathakali – klasyczny styl będący połączeniem tańca i teatru. Pochodzi z Kerali
Odissi ma swój początek w liturgicznym tańcu świątynnym Orisy (wschodnie Indie). Jego tradycja zaczęła zanikać w czasach kolonialnych gdy świątynie i artyści utraciły patronat władców, w latach 1930-1940 było niewielu artystów znających tajniki tej sztuki. Współczesne odissi zawdzięcza swoje istnienie zadedykowanym naukowcom i entuzjastom, którzy starannie badali manuskrypty, obrazy, rzeźby i poezję Orisy. Spotykając się i obserwując nielicznych pozostałych przedstawicieli tego tańca stopniowo odbudowano i ożywiono ten unikalny styl. Z biegiem lat odissi stał się jednym z najpopularniejszych, klasycznych tańców. Podobnie jak inne klasyczne formy tańca z kontynentu indyjskiego odissi charakteryzuje się dwiema odmiennymi aspektami: Nritta – czysty taniec nie przedstawiający sobą żadnej opowieści, gdzie tancerz/tancerka koncentrują się na stworzeniu szczególnego wrażenia używając ruchów ciała w czasie i przestrzeni; oraz Abhinaya, gdzie symboliczne gesty i układy dłoni oraz ekspresja twarzy interpretują określoną historię lub temat. Odissi jest trudnym tańcem, z charakterystyczną postawą tribhangi – pozycja wyginająca ciało w trzech miejscach, który w mistrzowskim wykonaniu jest uosobieniem płynnej gracji ruchów.
Manipuri – jeden z głównych klasycznych tańców Indii. Wywodzi się z Manipur, północno-wschodniego stanu Indii (na granicy z Birmą). Górzyste położenie tego rejonu od wieków strzeże czystości lokalnej kultury i zwyczajów. Dzięki tej izolacji taniec manipuri nie ulegał żadnym wpływom i może być dzisiaj oglądany w swojej nie zmienionej od wieków formie. Każde wykonanie tego tańca, bez względu na to czy to klasyczne, fokowe czy też współczesne uosabia naturę oddania dla Najwyższego. Charakterystyczne delikatne, pełne wdzięku kroki wytwarzają wrażenie delikatności i płynności. W przeciwieństwie do innych klasycznych form tańca Indii stopy tancerki nigdy nie są ozdobione podkreślającymi dynamikę kroku dzwoneczkami i nie uderzają w podłoże. Podobnie jak ruchy ciała i stóp, mimika tancerki również jest spokojna i subtelna.
Kathakali – klasyczny styl będący połączeniem tańca i teatru. Pochodzi z Kerali, południowego stanu Indii, z drugiej połowy XVI wieku. Nazwa kathakali sugeruje połączenie słów: katha – historia i kali – sztuka. Taniec ten składa się z pięciu elementów: natyam – ekspresja, szczególnie mimika twarzy, nritham – krok podkreślający rytm, nrithyam – gra aktorska z naciskiem na układy dłoni zwane mudrami, geeta- akompaniament wokalny i vadyam – akompaniament muzyczny. Tradycyjnie kathakali wykonywany był nocą przy ognikach wielkich lamp i kończył się wraz ze wschodem słońca. Charakterystyczna dla tego tańca mimika artysty wyrażała całą gamę przeróżnych emocji, z których główne to: sringaaram – miłość, haasyam- kpina, żart, bhayam – strach, karunam – patos, rowdram – gniew, veeram – męstwo, beebhatsam – obrzydzenie, adbhutham- zdumienie, saantham – spokój. Strój i makijaż są elementami wyróżniającymi kathakali spośród innych klasycznych tańców. Szczególnie makijaż przykuwa uwagę każdego widza. Od wieków jest on wykonywany tradycyjną metodą poprzez rozcieranie na kamieniu mineralnych pigmentów i po wymieszaniu ich z olejem kokosowym starannie nakładany na twarz artysty. W zależności od tego z jakim odgrywanym charakterem mamy do czynienia, takich używa się kolorów do makijażu. Z pośród pięciu głównych, różniących się dominującymi kolorami rodzajów makijażu, miedzy innymi kolor zielony charakteryzuje postać pozytywną, a kolor czerwony postać negatywną. Artyści wykorzystują w tańcu-przedstawieniu również dodatkowe elementy stroju i rekwizyty mające uwydatnić nastrój odgrywanej roli.