Zarejestruj się a będziesz otrzymywać ciekawe informacje z Indii, Nepalu, Bhutanu, Chin i Tybetu

A A A

Zasadniczo klimat Tybetu nie jest tak surowy jak to wiele osób sądzi. Najlepszy czas na odwiedzenie Tybetu to czas od początku kwietnia do października, po tym okresie temperatury obniżają się.

Centralna część Tybetu, włączając w to Lhasa, Gyantse, Shigatse i Tsedang, generalnie ma bardzo łagodny klimat od kwietnia do października, ale przez miesiące czerwiec, lipiec i sierpień może być bardzo deszczowo, ponieważ przez te trzy miesiące trwa okres monsunowy.
 
Październik i listopad to najlepsza pora pod względem klarownego powietrza, co zapewnia dobrą widoczność Himalajów. Podczas dnia temperatury są również przyjazne, jedynie nocą robi się bardzo zimno.
Najbardziej zimnymi miesiącami jest grudzień, styczeń i luty. Ale nie znaczy to wcale, że w tym okresie jest niemożliwe odwiedzenie Tybetu. Na niskich wysokościach  i w dolinach dolin (np. wokół Lhasa, Shigatse i Tsedang) można zobaczyć trochę śniegu.
Wiosna, która trwa przez marzec, kwiecień i maj przynosi wiele ciepłych dni i jest to zupełnie niezły okres na zwiedzanie Tybetu.
Ważne jest również, w które miejsca w Tybecie się udajemy. Lhasa i droga z Lhasa do granicy z Nepalem jest przejezdna cały rok. Oczywiście w okresie zimowym może być w tym rejonie trochę trudności, dlatego w tym okresie przejazd odbywa się tylko jeepami. Raczej staramy się nie organizować wypraw w sierpniu ze względu na porę monsunową i związane z tym ulewne deszcze, które powodują obsuwanie się zbocz i mogą zatarasować drogę.

Rejon Mt Everestu:
Najlepiej podróżować od maja do listopada, a to ze względu na klarowność powietrza. Nie ma ciężkich chmur przysłaniających szczyty, a powietrze jest klarowne. W tym okresie Mt. Everest prezentuje się najpiękniej. Od grudnia do końca lutego jest zbyt mroźno na wybranie się w te rejony. Na wyprawę trzeba zabrać sprzęt alpinistyczny zimowy – dla wytrawnych podróżników. Wielu turystów ze względów na urlopy i brak możliwości wyjazdu w innym terminie może pojechać również w okresie od maja do września, ale klarowność powietrza bywa różna i szczyty himalajów moga być zamglone lub w chmurach.

Ali ( Mt. Kailash)
Rejon bez specjalnych ograniczeń klimatem. To rejon niegościnny przez cały rok. Jeśli już postanowicie się tam wybrać, to najlepiej w maju, czerwcu lub lipcu i drugi sezon to od września do końca października.

Wschodni Tybet

Nie planujcie nigdy wycieczki od czerwca do końca sierpnia. Deszcze monsunowe mogą zupełnie uniemożliwić przejazd. Również nieprzyjazna jest zima, gdzie drogi są oblodzone i niebezpieczne.

Północny Tybet
Tereny położone na wysokości ok 4500 m npm. Ten rejon ma bardzo krótki sezon turystyczny. Jedynie lato jest dobre na odwiedzenie tych surowych i suchych zakątków Tybetu.

Pogoda w Tybecie 0 out of 5 based on 0 ratings.