Offcanvas Info

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Zarejestruj się a będziesz otrzymywać ciekawe informacje z Indii, Nepalu, Bhutanu, Chin i tybetu

Bhutan

bhutan

A A A

Bhutan - co to takiego?

  
Bhutan, Kraina Grzmiącego Smoka leżąca w Himalajach, nie jest zwyczajnym miejscem. Jest to królestwo, w którym zakup papierosów jest nielegalny, gdzie ryż jest czerwony i gdzie papryczka chili to nie tylko przyprawy, a gotowe danie obiadowe, a olbrzymie penisy z kokardkami zdobią mury budynków.
Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie buddyzm mahajany (tantryczny) jest oficjalna religią. Religia łączy się z odziedziczonymi po przodkach tradycjami i zwyczajami, tworząc w ten sposób „bhutańską etykietę”, której podstawa jest szacunek dla duchownych i monarchii oraz noszenie narodowego stroju (rodzaj tuniki i skarpety naciągnięte do kolan).
Bhutan to kraj gdzie Szczęście Narodowe Brutto, określenie to wymyślił sam król, jest ważniejsze niż produkt krajowy brutto.
Turystyka w Bhutanie jest wyjątkowa. Goście z zagranicy muszą zapłacić minimum 200 dolarów dziennie, co czyni go jednym z najdroższych krajów do odwiedzenia.
W Bhutanie niestety nie możesz poruszać się swobodnie, każdy turysta musi mieć przewodnika lub być przypisanym do grupy zwiedzających oczywiście z przewodnikiem. Przewodnik chyba ma za zadanie czuwać nad ewentualnym niezadowoleniem brutto ze strony mieszkańców Bhutanu, którzy byliby pożalić się turystom.

No to czy warto pojechać do Bhutanu - zadajesz sobie pytanie?
Jeśli odwiedzisz Bhutan, staniesz się jednym z niewielu, którzy doświadczyli uroku i magii ostatniego - "Shangri La" ( patrz książka Zagubiony Horyzont).
Bhutan jest okazją do zobaczenia innego sposobu życia, pięknych widoków Himalajów z „elementami” w krajobrazie czasów średniowiecza, klasztorów z medytującymi mnichami i ich odwiecznymi młynkami, jakami wypasanymi na zielonych łąkach pod gigantycznie wielkimi Rododendronami.

Bhutan to kraj bezpieczny: nie ma zabójstw, kradzieży, żebraków na ulicy.
Bhutan to również kraj o drugim obliczu: problemów gospodarczych, trudnego życia, wieśniaków, którzy wszystkie prace polowe wykonują ręcznie. Przemysł praktycznie nie istnieje, jest znikoma produkcja energii z wiatraków i dochody z przelotów międzynarodowymi liniami Druk Air.
Najważniejszym wydarzeniem w roku są święta religijne i święta narodowe, które trwają po kilka dni, a czasem tygodni. Czortemy, flagi modlitewne, młyny modlitewne poruszane wodą ze strumienia, klasztory uczepione skał – to symbole buddyjskie tak charakterystyczne dla krajobrazów tego himalajskiego królestwa.

Na razie tylko garstka ludzi na świecie tworzy coś w rodzaju klubu wtajemniczonych. Jedni przyjeżdżają zauroczeni tym krajem, inni uważają, że nie warty był angażowania tak dużych funduszy. No cóż chyba trzeba pojechać tam, żeby się samemu przekonać czy warto.

Bhutan - co to takiego? 0 out of 5 based on 0 ratings.