Bhutan - co to takiego?
Bhutan, Kraina Grzmiącego Smoka leżąca w Himalajach, nie jest zwyczajnym miejscem. Jest to królestwo, w którym zakup papierosów jest nielegalny, gdzie ryż jest czerwony i gdzie papryczka chili to nie tylko przyprawy, a gotowe danie obiadowe, a olbrzymie penisy z kokardkami zdobią mury budynków.
Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie buddyzm mahajany (tantryczny) jest oficjalna religią. Religia łączy się z odziedziczonymi po przodkach tradycjami i zwyczajami, tworząc w ten sposób „bhutańską etykietę”, której podstawa jest szacunek dla duchownych i monarchii oraz noszenie narodowego stroju (rodzaj tuniki i skarpety naciągnięte do kolan).
Bhutan to kraj gdzie Szczęście Narodowe Brutto, określenie to wymyślił sam król, jest ważniejsze niż produkt krajowy brutto.
Turystyka w Bhutanie jest wyjątkowa. Goście z zagranicy muszą zapłacić minimum 200 dolarów dziennie, co czyni go jednym z najdroższych krajów do odwiedzenia.
W Bhutanie niestety nie możesz poruszać się swobodnie, każdy turysta musi mieć przewodnika lub być przypisanym do grupy zwiedzających oczywiście z przewodnikiem. Przewodnik chyba ma za zadanie czuwać nad ewentualnym niezadowoleniem brutto ze strony mieszkańców Bhutanu, którzy byliby pożalić się turystom.
No to czy warto pojechać do Bhutanu - zadajesz sobie pytanie?
Jeśli odwiedzisz Bhutan, staniesz się jednym z niewielu, którzy doświadczyli uroku i magii ostatniego - "Shangri La" ( patrz książka Zagubiony Horyzont).
Bhutan jest okazją do zobaczenia innego sposobu życia, pięknych widoków Himalajów z „elementami” w krajobrazie czasów średniowiecza, klasztorów z medytującymi mnichami i ich odwiecznymi młynkami, jakami wypasanymi na zielonych łąkach pod gigantycznie wielkimi Rododendronami.
Bhutan to kraj bezpieczny: nie ma zabójstw, kradzieży, żebraków na ulicy.
Bhutan to również kraj o drugim obliczu: problemów gospodarczych, trudnego życia, wieśniaków, którzy wszystkie prace polowe wykonują ręcznie. Przemysł praktycznie nie istnieje, jest znikoma produkcja energii z wiatraków i dochody z przelotów międzynarodowymi liniami Druk Air.
Najważniejszym wydarzeniem w roku są święta religijne i święta narodowe, które trwają po kilka dni, a czasem tygodni. Czortemy, flagi modlitewne, młyny modlitewne poruszane wodą ze strumienia, klasztory uczepione skał – to symbole buddyjskie tak charakterystyczne dla krajobrazów tego himalajskiego królestwa.
Na razie tylko garstka ludzi na świecie tworzy coś w rodzaju klubu wtajemniczonych. Jedni przyjeżdżają zauroczeni tym krajem, inni uważają, że nie warty był angażowania tak dużych funduszy. No cóż chyba trzeba pojechać tam, żeby się samemu przekonać czy warto.