Trekking na szczyt Jumolhari 15 dni
Wyprawa do Bhutanu
Region Jumolhari ( Chomolhari )
Już sam kraj Bhutan jest ciekawy, a co dopiero być na trekkingu w tak dziewiczych rejonach Himalajów. Zaledwie kilka wypraw w roku jet organizowanych w odludne miesjca w Himalajach, żeby podziwiać nieskażone ludzką obecnością piękno natury. trekking bardzo trudny, wymaga zabrania całego wyposażenia, które jest transportowane na konikach, ale warty trudów. Piekne widoki, kultura i przyroda oczaruje.
Dzień 01: Przylot na lotnisko Kuzuzangpola w Paro
Witamy w Bhutan! Lot do Paro to wyjątkowe przeżycie. Podczas podróży można podziwiać piękne i inspirujące widoki najsławniejszych himalajskich szczytów. Na lotnisku personel z Sakten przywita Państwa i przewiezie do hotelu. Po przyjeździe i zameldowaniu się na miejscu czas na zwiedzanie łącznie z Muzeum Narodowym Ta-Dzong (zamknięte w niedziele i poniedziałki). Była to niegdyś wieża strażnicza Paro Dzong. Stoi do dziś na wzgórzu z widokiem na dolinę Paro. Ta krótka wizyta ukazuje zarys bogactwa kulturowego i ekologicznego Bhutan. Zejście do Paro Rinpung Dzong, 'twierdzy wzgórza klejnotów' oraz do Dungtse Lhakhand po przekroczeniu Namai zampa (tradycyjnego mostu wspornikowego). Lhakhang jest postrzegany jako 'mandala' gdzie różne poziomy odpowiadają różnym etapom inicjacji i zawiera kolekcję niektórych z najbardziej interesujących obrazów w Bhutan. Nocleg: hotel w Paro.
Dzień 02: Zwiedzanie Paro - wyprawa do Taktsang (4-5 godz.)
Najważniejszym punktem programu tego dnia jest wędrówka do jednego z najbardziej czczonych przez pielgrzymów miejsc, Taktsang Goemba, bardziej znanego jako 'Gniazdo Tygrysa'. Według legendy guru Rinpoche dotarł tutaj lecąc na grzbiecie tygrysicy, medytował w jaskini przez trzy miesiące i nawrócił całą dolinę Paro na Buddyzm. Spoczywając na wysokości 900m ponad doliną Taktsang stanowi jeden z cudów architektonicznych i cel naszego 4-godzinnego spaceru, który będzie dla Państwa niezwykłym doświadczeniem. W drodze powrotnej przystanek w najstarszej świątyni w Bhutan, Kyichu Lhakhang, wybudowanej w XIII wieku przez słynnego króla Tybetu buddyjskiego, Songtsena Gampo. Wieczór: Przechadzka po pięknym mieście Paro.
Nocleg: hotel w Paro.
Dzień 03: Paro - Shana (17 km), 2.800 m, 5-6 godz.
Przejazd do końca drogi przy Drugyel Dzong, gdzie rozpoczyna się wędrówka. Drugyel Dzong to nazwa ruin fortecy położonej o 17 km od miasta. Forteca ta, położona na wysokości 2580 m, została wybudowana w roku 1647 przez Shabdrung Ngawang Namgyal w celu upamiętnienia zwycięstwa nad Tybetańczykami w roku 1644. "Drukgyel" oznacza 'fortecę Drukpasa zwycięzcy'. Trzy pierwsze dni szlak biegnie wzdłuż doliny rzeki Paro, lekko pod górę, z kilkoma zaledwie krótkimi wspinaczkami na strome granie. Wciąż wzdłuż rzeki droga prowadzi przez zwężającą się dolinę i pola uprawne. Obóz noclegowy położony jest zaraz przy placówce wojskowej.
Dzień 04: Shana - Soi Thangthangkha (22 km), wysokość 3750 m, 6-7 godz. Wędrówka pod górę trwa nadal wzdłuż rzeki wśród drzew iglastych i różaneczników. W niektórych miejscach jest bardzo blisko do wody, więc w przypadku wysokiego jej poziomu zachodzi konieczność wspinaczki na kilka wzgórz, aby pominąć zatopione przez rzekę fragmenty szlaku. 15 minut drogi za Shana Zampa znajdują się szczątki starego mostu z domem i czortenem po jego drugiej stronie. W tym punkcie przebiega granica Parku Narodowego Jigme Dorji. Szlak nadal delikatnie biegnie pod górę i staje się bardziej skalisty. Występują tu dęby, różaneczniki i paprocie, a także kilka strumyków. Około dwóch godzin od obozu znajduje się Shing Karap, kamienny dom, który większość przewodników wycieczek wybiera na postój i podanie obiadu.
Po kilku kolejnych wspinaczkach, przekroczycie państwo most. Po drugiej stronie, na brzegu doliny, ukazuje się śliczna łąka kwitnących kwiatów Jhomolhari. Jest tam także małe kamienne schronienie oraz dom w lasku cedrowym zbudowanym w tutejszym stylu Bhutan. Nocleg w obozie.
Dzień 05: Soi Thangthangkha - Jangothang (19 km), wysokość 4.400 m, 5-6 godz.
Wędrówkę rozpoczyna wspinaczka na Pa Chu. Po drodze mijamy placówkę wojskową. Dolina zaczyna się ponownie rozszerzać. Jesteśmy otoczeni grzbietami wysokich gór, widać pokryte śniegiem szczyty. Zimowiska jaków i ich pasterzy są nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu. Nocleg wypada pod ruinami fortecy u stóp góry Chomolhari.
Dzień 06: Aklimatyzacja i zwiedzanie Jangothang, wysokość 4.400 m
Wędrówka w górę Tsophu lub po okolicy. Znajduje się tu kilka dobrych szlaków w trzech różnych kierunkach. Jumolhari i przyboczne łańcuchy górskie leżą dokładnie na zachód, Jitchu Drake na północ, natomiast na wschód kilka nie nazwanych jeszcze szczytów. Nocleg w obozie.
Dzień 07: Jangothang - Lingshi (18 km), wysokość 4.150 m, 5-6 godz.
Pozostała część tego szlaku biegnie przez dwie wysokie przełęcze. Jeśli masz jakiekolwiek problemy na wysokości Jangothang, nie idĄ do Lingzhi. Wędrówka przez pastwiska jaków, w górę i w dół przełęczy. U zejścia do niecki Lingshi, przy ładnej pogodzie, rozciąga się wspaniały widok na Lingshi Dzong. Tsarim Kang i jego lodowce wnoszą się na północnym krańcu doliny. Nocleg w kamiennej chatce lub do wyboru w namiocie.
Dzień 08: Lingzhi - Shodu (22 km), wysokość 3963 m, 7-8 godz.
Wspinaczka na przełęcz Yalila na wysokości 4820 m. Stąd widać wspaniale góry Chomolhari, Tserim Gang oraz Masa Gang. Do obozu w Shodu schodzi się stromym zboczem. Tutaj także nocleg może mieć miejsce w kamiennej chatce lub namiocie.
Dzień 09: Shodu - Barshong (16 km), wysokość 3.785 m, 5-6 godz.
Droga prowadzi lekko w górę, to znów w dół wzdłuż rzeki Thimphu chu między stromymi ścianami kanionu z klifami po stronie północnej oraz lasem cyprysowym na południu. Szlak wiedzie dalej przecinając rzekę w sześciu miejscach. Tutejsze mosty to konstrukcje zbudowane na ogromnych palach. Po zejściu z ostatniego mostu na naszym szlaku schodzimy na lewy brzeg Thimphu chu. Następnie, idąc pod górę przez około jedną godzinę, docieramy do Barshong, gdzie znajdują się dom kultury i ruiny małej fortecy typu Dzong. Możliwe jest rozbicie obozu tuż przy ruinach na wysokości 3680 m, przy czym ze względu na położenie na bagnistej łące, większość grup decyduje się przejść na inną łąkę, położoną nieco niżej.
Dzień 10: Barshong - Dolam Kencho (15 km), wysokość 3628 m, 5-6 godz.
Szlak schodzi delikatnie niżej poprzez gęsty las różaneczników, brzóz i drzew iglastych. Następnie opada gwałtownie w dół aż do lewego brzegu Thimphu chu, unosi się dalej w górę do grani i zniża ponownie do przybocznych strumieni. Dalej przecina strome klify do Dolam Kencho. Obóz pośród pastwisk na wysokości 3430 m. Nocleg.
Dzień 11: Dolam Kencho - Timphu (8 km), 4 godz.
Wędrujemy dolinami przy rzece Thimphu chu, długim zejściem przez las drzew iglastych i szerokolistnych, występujących na dużych wysokościach jak te. Docieramy na poziom 3510 m. Po drodze można napotkać małpy z gatunku langurów. W tym miejscu szlak opada stromo w stronę rzeki i prowadzi na południe do drogi w Dodina. Przejazd do hotelu w Thimphu. Czas na gorący prysznic i kolację w hotelu.
Dzień 12: Zwiedzanie Timphu
Rankiem wizyta w Czortenie Pamiątkowym, świątyni Changangka, Instytutucie Medycyny Tradycyjnej oraz Szpitalu Timphu. W miasteczku pocztowym w Bhutan można podziwiać niebywałą kolekcję znaczków i kart pocztowych.
Po południu wizyta w Muzeum Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Sztuki i Rzemiosła, Biblioteki Narodowej i Fabryki Papieru. Przejazd do siedziby radia i telewizji w Bhutan (Bhutan Broadcasting Service) mieszczącej się na wieży widokowej. Widać stąd całe miasto Timphu. W drodze powrotnej przystanek w mini Zoo Takinów (Takin to narodowe zwierzę krainy Bhutan). Wizyta w fortecy wspaniałej religii, Tashichhoe Dzong. Jest to majestatyczna forteca w całej swej świetności służąca za siedzibę rządu Bhutan. Znajdują się tam sekretariat, sala tronowa, gabinety jego wysokości króla, ministra spraw wewnętrznych oraz ministra finansów. W drodze powrotnej będziemy także mijać jedyne w kraju pole golfowe. Wieczorem spacer wzdłuż licznych sklepów rzemiosła ręcznego takiego jak tekstylia buhtańskie o bardzo złożonym ściegu i ekskluzywne rękodzieła, które można zabrać ze sobą na pamiątkę z wycieczki w Bhutan.
Nocleg w hotelu w Thimphu.
Dzień 13: Timphu - Punakha przez przełęcz Dochula (3 godziny jazdy samochodem)
Przejazd do dawnej stolicy Bhutan - Punakha. Po dość gwałtownej jednogodzinnej jeĄdzie zygzakowatą drogą docieramy do Dochula, pięknej przełęczy górskiej (wysokość 3.140 ) ozdobionej powiewającymi chorągiewkami modlitwy i spektakularnąp liczbą 180 miniaturowych czortenów. W pogodny dzień można stąd dostrzec wzbudzające respekt wieże himalajskich szczytów. Pozostała część drogi to głównie zjazd w kierunku doliny Punakha. Meldunek w hotelu i zwiedzanie miasta rozpoczęte od Dzongu Punakha, wybudowanego strategicznie między dwoma rzekami, Phochu (rzeka rodzaju męskiego) i Mochu (rzeka rodzaju żeńskiego). Następny punkt to zimowa rezydencja Je-Kkenpo (religijnego przywódcy Bhutan). Następnie udamy się na wieczorny spacer do czortenu Khamsum Yule Namgyel, trzy poziomowego sanktuarium wybudowanego przez królową Bhutan. Spacer potrwa około 30-40 minut. Po drodze będzie można podziwiać tarasowate pola ryżowe, plantacje chili itd. Przejazd do małego miasta Wangduephodrang. Tuż przed wjazdem do miasta ujrzycie Państwo charakterystyczną wioskę Rinchengang, której mieszkańcy to słynni w okolicy mistrzowie sztuki kamieniarstwa. W samym mieście wizyta w imponującym Dzongu Wangduephodrang wybudowanym w 1638 roku. W drodze powrotnej zatrzymamy się i przejdziemy na 45-minutowy spacer do wioski Rinchengang. To wyjątkowa i interesująca mieścina, gdzie wszystkie domostwa są ze sobą połączone niczym w tybetańskiej wiosce. Można kilka z nich odwiedzić i zobaczyć jak się w nich żyje. Powrót do Punkha. Nocleg w hotelu.
Dzień 14: Punakha - Paro (4-5 godzin jazdy samochodem)
Wizyta w Chimi Lhakhang w wiosce Lobesa (20 minut od Punakha), świątyni urodzaju wybudowanej przez sławnego tutaj szalonego kapłana. To piękny, 30-minutowy spacer pośród pól ryżowych i typowych domach bhutańskich. Warto zatrzymać się tu na chwilę aby poczuć atmosferę kultury i życia w Bhutan. Nad wioską góruje świątynia, pięknie ulokowana na tutejszym wzgórzu. W drodze powrotnej przystanek na piknik. W Paro meldunek w hotelu i szansa na ostanie małe zakupy. Wieczorem relaks podczas tradycyjnej bhutańskiej kąpieli (z użyciem gorących kamieni). Nocleg.
Dzień 15: Paro
Zakończenie wycieczki i wyjazd. TASHI DELEK! (pozdrowienie w lokalnym języku)
Cena:
3500 US $ od osoby (minimum 2 osoby)
3320 US $ od osoby (minimum 4 -8 osób)
Suplement dla Singla 300 $
KOSZT WYCIECZKI OBEJMUJE:
" Zakwaterowanie w hotelu pokoje 2- osobowe
Podczas wędrówki do dyspozycji będą namioty górskie.
" Pełne wyzywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja
" Sprzęt kempingowy taki jak namioty, materace, namioty kuchenny oraz jadalny, krzesła, stół itd.
" Usługi profesjonalnego i doświadczonego przewodnika, mieszkańca zwiedzanych okolic. Przewodnik posługuje się językiem angielskim.
" Usługi kucharza, bagażowych i zwierząt jucznych do przewozu sprzętu kempingowego, żywności, w tym warzyw, oraz rzeczy osobistych klientów (jedna torba nie może przekraczać wagi 14 kg).
" Opłaty za pozwolenie od króla na wjazd do Bhutan.
Wiza do Bhutan
Wszystkie transfery
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Wiadro gorącej wody do mycia każdego wieczoru na trekkingu
KOSZT NIE OBEJMUJE:
" Opłat za przelot miedzynarodowy Warszawa - Delhi - Warszawa
" Biletów na przelot Delhi - Paro - Delhi 855 US $ od osoby
" Opłat za zakup napojów alkoholowych i bezalkoholowych, wody mineralnej itp.
" Wydatków osobistych takich jak napiwki, rozmowy telefoniczne itp.
" Jakichkolwiek kosztów wynikających z nieprzewidzianych okoliczności takich jak obsunięcia ziemi, blokady dróg, zła pogoda itp.
" Ubezpieczenia indywidualnego NNW